Ebru Sanatı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Ebru Sanatı Nedir ve Nasıl Yapılır?
19.09.2020
1.312

Tezhip Sanatı Eserleri

Kuran-ı Kerimi süslemek amacıyla etkili bir şekilde kullanılan tezhip sanatı, güzel sanatlar alanının en özel sanatları arasında yer almaktadır. Her ne kadar sıklıkla minyatür sanatıyla karıştırılıyor olsa da tezhip sanatının kendine özgü özellikleri içeriğinde barındırdığı biliniyor. Minyatür sanatı genellikle bitki ve hayvan tasvirlerinde kullanılırken; tezhip sanatının ise daha ok hat yazılarının etrafını süslemek amacıyla kullanıldığı bilinmektedir. Dolayısıyla hat sanatı eserleri, her zaman simetrik desenlerin etkili bir şekilde kullanıldığı eserlerden oluştuğunu söyleyebiliriz! Hat sanatı eserlerinin etkili bir süsleyicisi olan tezhip sanatı, günümüz itibariyle pano şeklinde kullanıldığı da bilinmektedir.

Osmanlı Döneminde Tezhip Sanatı

Harika bir görsel güzelliğe sahip olan tezhip sanatı eserleri, mükemmel bir estetik değer olarak da karşımıza çıkmaktadır. Osmanlı döneminden kalma tezhip sanatı eserlerinin oldukça değerli oldukları da bilinmektedir. Bu dönemde tezhipler genellikle el yazması kitapların ve Kuran-ı Kerim’in sayfalarının süslenmesi amacıyla kullanılmaktadır. Yine Osmanlı döneminde padişah tuğralarının da etrafına tezhip süslemelerinin yapıldığını ifade etmek mümkün olmaktadır. Böylece tezhip sanatı eserlerinin tarihsel bir dokusunun da bulunduğunu ifade etmek mümkün olmaktadır.

Tezhip Sanatı Eserlerinin Tarihçesi

Türkler açısından tezhip sanatının tarihçesi çok eskiye dayanmaktadır. Hatta Türk Milletinin var oluşu sonrasında ilk tezhip sanatı ürünlerinin de ortaya çıktığını ifade etmek mümkün olmaktadır. Özellikle Büyük Selçuklu Devleti döneminde tezhip sanatının etkili bir şekilde kullanıldığı eserlere rastlamak mümkün olmaktadır. Yine Türkiye Selçuklu Devleti döneminde de etkili şekilde tezhip sanatıyla ilgilendiği bilinmektedir. Yine Osmanlı Devleti döneminde harika tezhip sanatı eserlerinin oluşturulduğunu da söyleyebiliriz.

Esasında Türkler için tezhip sanatında dönüm noktası Çaldıran Savaşı olmuştur. Çaldıran Savaşı sonrasında Tebriz’den Anadolu’ya gelen bir tezhip sanatı ustasının tezhip sanatının geliştirilmesine katkı sunduğu bilinmektedir. Elbette ki tezhip sanatı eserleri açısından Kanuni Sultan Süleyman dönemi son derece önemli bir dönemdir. Bu dönemde çok sayıda tezhip sanatı eserlerinin yapıldığı bilinmektedir. Özellikle Şah Kulu ile Kara Memi dönemin en ünlü tezhip sanatı ustaları arasında yer almaktadır. Yine Lale Devrinde de birbirinden güzel tekzip sanatı eserlerinin karşımıza çıktığını ifade etmek mümkün olmaktadır.

Comments

No comments yet. You can be the first filling the form below.

Whatsapp
Oral Avcı
Oral Avcı
Merhaba ?
Size nasıl yardımcı olabiliriz?