Elementor #894

Home » Elementor #894

Ali Hüsrevoğlu – ALİ HÜSREVOĞLU

ESER : SÜLÜS NESİH KITA

KİTABE : “BEREKET DUASI”

EBAT : 27X15 cm

Fuad Başar ESER : EBRU KİTABE : EL-CENNETÜ TAHTE AKDÂMI’L-ÜMMEHÂT EBAT : 35X20 cm

Ahmet SacidAçıkgözoğlu

ESER : LALE EBRUSU

EBAT : 18X30 cm

Sadrettin Özçimi

ESER : BÜLBÜL YUVASI EBRUSU

EBAT : 60X37 cm

Ahmet Sacid Açıkgözoğlu

ESER : KARANFİL EBRUSU

EBAT : 36X24 cm

Ahmet Sacid Açıkgözoğlu

ESER : ŞAL EBRUSU

EBAT : 62X12 cm

Ahmet Sacid Açıkgözoğlu ESER : TA’LİK KİTABE : VE MA TEVFÎKİ İLLÂ BİLLAH EBAT: 42X23 cm

Ayse Sula

ESER : BATTAL EBRU

KİTABE : İYYÂKE NA’BUDU VE IYYÂKE NESTA’ÎN.

EBAT : 46X25 cm

Ebru Sanatı Eserleri
En eski sanat alanları arasında yer alan ebru sanatı; estetik görünüm açısından harika bir görselliğe sahip eserleri karşımıza çıkarmaktadır. Ebru sanatı eserleri söz konusu olduğunda karşımıza her zaman estetik yönden değerli olan eserler çıkmaktadır. Su ile boyanın buluştuğu harika eserler olarak tanımlanan ebru sanatı eseleri özellikle Osmanlı döneminden günümüze kadar uzanan süreç içerisinde etkili bir şekilde gelişim göstermiştir. Temelde bir kağıt sanatı olarak tanımlanan ebru sanatı, su ve boyanın bir ahenk oluşturduğu eserleri ortaya koyar!
Özellikle eski dönemlerde çok sayıda kitabın kapak kısımlarında yer alan ebru sanatı eserler, günümüz koşullarında farklı alanlarda da karşımıza çıkmaktadır. Ebru sanatı eserleri temel de sanatçının hayal gücünün açığa çıkarak ve sanatçının hayal gücünün başarılı bir şekilde yansıtıldığı eserlerdir. Eski dönemlerde kitapları süslemek için de tercih edilen ebru sanatı, günümüzde daha çok hobi amaçlı olarak yapılmaktadır. Tarihsel süreçte ebru sanatının ilk olarak ne zaman ortaya çıktığı sorusunun yanıtı net olarak verilememektedir. Ancak bu tarz eserlerin 13. ve 14. yüzyıllarda özellikle Semerkant ile Türkistan bölgelerinde görüldüğünü söylemek mümkün olmaktadır.

 

Ebru Sanatı Eserlerinin Yapılışı
Ebru sanatı öncelikli olarak ustalık gerektiren bir sanat dalıdır. Yine ebru sanatı eserlerinin etkili bir şekilde yapılması, ebru sanatıyla ilgilenen ustanın hayal gücüyle doğrudan ilgilidir. Bu noktada ebru sanatının yapılış aşamalarına dikkat edilerek yapılması da şarttır. Ebru sanatı eserleri yapılırken ilk önce bir tekneye kitreyle yoğunlaştırılmış olan su eklenmelidir. Bu işlem istenilen kıvam yakalanıncaya kadar devam eder. Bu aşamadan sora teknede hazırlanmış olan suyun bir tülbent yardımıyla süzülmesi sağlanır.

 

Ebru Sanatı Nasıl Yapılır?
Ebru sanatı eserlerinin yapım sürecinin en önemli aşamaları arasında toprak boyaların ezilerek macun kıvamına getirilmesi aşaması yer alır. Bu aşamada boyaya öd eklenir. Boyaya öd eklenilen karşımın 15 gün süreyle dinlemeye bırakılmalıdır. Boya karşımı yeterli süre kadar bekletildikten sonra artık bu karışımın kullanılmaya hazır olduğunu ifade etmek mümkün olur. Artık kitreli suyun tekneye boca edilme zamanı gelmiştir. Bundan sonra ise istenilen boya renkleri bu karışım üzerinde uygulanır ve uygun bir kağıda kitreli suyun üzerindeki görseller aktarılır.

Whatsapp
Oral Avcı
Oral Avcı
Merhaba ?
Size nasıl yardımcı olabiliriz?